Pocta odchádzajúcemu deviatakovi --text

Pocta odchádzajúcemu deviatakovi

27.Jun.2024

Iba nedávno sa stal náš žiak a veľký šachový talent, 15-ročný Rudko Karaba, majstrom Slovenska v Liptovskom Mikuláši. Skvelý úspech nebol ojedinelý.

Rudko sa našiel v šachu ako štvrták na šachovom krúžku našej školy. Prvé úspechy prišli v šiestom ročníku a odvtedy sa jeho šachový život riadil turnajovým rytmom. Túto procedúru by bez obetavosti rodičov nezvládol, preto polovina medaily patrí hlavne mamke.

V šachu sa hodnotí hráč podľa výkonnosti (ratingové hodnotenie číslom) a taktiež podľa ďalších kritérií, napríklad medzinárodných úspechov. Rudkovi patrí v súčasnosti číslo ELO 1624.

Prvý turnaj odohral na Valentína 14.02.2018. Na treťom turnaji 16.05.2018 získal prvý diplom a medailu za 2.miesto v kat.C11. Ďalšiu získal na svojom šiestom turnaji 12.03.2019, a to za 3.miesto kat.C11. Na dvanástom turnaji k 100.vyročiu M.R. Štefánika získal celkovo 3.miesto. Prvú zlatú medailu získal až na svojom 39.turnaji 25.07.2020 a hneď druhú zlatú na 40. turnaji 1.8.2020.

Spolu už odohral 215 turnajov, 38krát bol prvý, 38krát druhý a na 21 turnajoch bral tretie miesto. Za touto vetou nasleduje ticho, zamyslenie sa, ticho znova a na konci veľká poklona. Z našej školy odchádza veľká ozdoba školy, skromnosť, slušnosť, pokora a neúnavná sila vyhrávať.

Boli sme pri tom, keď si, milý náš žiak, takto závratne povyrástol a bolo nám cťou ťa učiť, vychovávať, stretávať v priestoroch školy. Nezabudneme a budeme ťa ďalej z diaľky pozorovať, držať ti palce, priať ti šťastie, zdravie a pohodu na ceste do dospeláckeho sveta. Rudko – ďakujeme!

Mgr. Ľuboš Ďurnek

Pocta