Oslavy 25. výročia školy --text

Oslavy 25. výročia školy

27.Jun.2016

Sviatok sv. Ladislava, ktorým si každoročne pripomíname meniny patróna našej školy, svätého Ladislava, je i sviatkom našej školy. Tohtoročná oslava však bola výnimočná tým, že naša škola oslavuje v tomto roku štvrťstoročie od svojho založenia. Je to málo, je to veľa? Základná škola sv. Ladislava vznikla ako jedna z prvých cirkevných škôl na Slovensku v ponovembrovom období. Pri jej zrode stál vtedajší topoľčiansky kanonik ThDr. Ladislav Dorušák, zakladateľ oboch základných cirkevných škôl v Topoľčanoch. Jeho entuziazmus a neúnavná snaha sa stali hybnou silou, ktorá spolu s nadšenými kňazmi, učiteľmi, rodičmi i žiakmi podnietila pred 25. rokmi naplnenie sna o vzdelávaní detí na základoch kresťanskej morálky. Pri tejto príležitosti sme pozvali hostí na slávnostnú svätú omšu, ktorú celebroval otec biskup Mons. Viliam Judák a po krátkom občerstvení v školskej jedálni sme sa presunuli do kinosály Spoločenského domu, kde si deti pod vedením svojich učiteľov pripravili slávnostný program, v ktorom zazneli piesne, tance, hovorené slovo i divadelné predstavenie. Veríme, že s láskou pripravený program potešil všetkých prítomných a obohatil nás všetkých. A čo popriať našej škole do budúcnosti? Za všetkých to vyjadrila p. uč. Hrobárová, bývalá žiačka školy, učiteľka, ktorá v súčasnosti učí v našej škole: “Popriala by som škole i celému kolektívu, aby i naďalej vzdelávali deti s takou múdrosťou, láskou a trpezlivosťou, akú som tu zažila počas svojich školských rokov i ja. A aby deti, ktoré túto školu navštevujú a budú navštevovať, mali svojich učiteľov v úcte a chodili do školy s radosťou.”

Mgr. Janka Lauková

Oslavy