Piataci v Nitre --text

Piataci v Nitre

11.Oct.2018

Vo štvrtok 11. októbra sa žiaci piateho ročníka zúčastnili exkurzie v Nitre. Spoločne sme sa vydali hľadať poklad Nitrianskeho hradu. Na úvod dostal každý žiak brožúrku s úlohami a pre toho, kto dobre počúval nebolo vôbec ťažké úlohy správne vyplniť. Počas prehliadky sme sa dozvedeli niečo o histórii Veľkej Moravy a jej panovníkoch, spoznali sme najznámejšie architektonické slohy, život a dielo sv. Konštantína – Cyrila a Metoda. Prezreli sme si areál Nitrianskeho hradu, kazematy, Katedrálu sv. Emeráma a diecézne múzeum. Dozvedeli sme sa aj niečo o kostole sv. Petra a Pavla, soche Corgoňa, morovom stĺpe. Na záver sme spoločne našli truhlicu s pokladom a vďaka číslu 863, ktoré si žiaci z výkladu dobre zapamätali, sa nám ju aj podarilo otvoriť.

Mgr. Soňa Košíková

Piataci