Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2022 --text

Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2022

30.Sep.2022

Posledný septembrový deň patril aktivitám spojených s podujatím Dni európskeho kultúrneho dedičstva. Začali sme prezentáciou o UNESCU a vysvetlili sme si čo pojmy - kultúrne, prírodné a nehmotné pamiatky znamenajú a zoznámili sme sa s tými pamiatkami, čo máme na Slovensku. Potom sme prešli do „praxe“ a pracovníčky Tribečskej knižnice, ktorým touto cestou ďakujeme, deťom priblížili remeslá a povesti z okolia Topoľčian.

P. Ing. Zuzana Nikodémová si pre prvákov a druhákov pripravila pútavú prezentáciu o remeslách a získala si poslucháčov rozprávaním o cechoch, výrobe a spracovaní ľanu, hrnčiarstve, drotárstve či podkúvaní koňov. P. Ing. Lucia Rybanová zase zaujala deti obrazovou časťou povestí či hrou súvisiacou s prednášaným obsahom. Deti sa s obrovským záujmom zapájali do kvízu a preukazovali tak získané vedomosti.

Všetci žiaci prvého stupňa si mohli prezrieť historické , ručne vyrobené či retro predmety, z ktorých bola pripravená výstavka. Ďakujeme všetkým rodinám, ktoré poskytli vyšívané či háčkované obrusy, kroje, nádoby, mlynčeky, výrobky z dreva, drôtu či vosku.

Veselá bodka bola pripravená v podobe ľudového tancu, spevu a kvízu o krojoch v telocvični. Tu p.učiteľka Krajčová sama v kroji odetá, sprostredkovala deťom názvy častí ženského či mužského kroja, naučila pieseň z okolia Topoľčian i kroky tančeka. Veríme, že týmto sa nám podarilo deti oboznámiť s nádherou, ktorú máme v nehmotnom kultúrnom dedičstve, ale i naplniť ciele prierezovej témy - Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra.

Mgr. Janka Bošanská

Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2022