Na Roháčoch --text

Na Roháčoch

6.Jun.2017

V dňoch 4. - 6. júna 2017 sa opäť uskutočnil koncoročný výlet 9.B a 7. ročníka do Z. Tatier. Zúčastnených bolo 34 žiakov a ako dozor boli p. uč. P. Schwarz a J. Kamenický. Ubytovaní sme boli v obci Habovka v penzióne Kamzík......ako obyčajne. Odchod bol 4. 06. 2017 o 13,30 hod. spred školy. 5. júna bola na pláne celodenná túra do Baníkovského sedla s prípadným výstupom na Baníkov, alebo Pachoľa. Výstup bol pomalší, ako býva zvykom, lebo boli v skupine aj žiaci so slabšou kondíciou, ktorých bolo treba čakať. Po nočnom daždi sme stúpali takmer celý čas v hmle, až neskôr vo vyššej nadmorskej výške sa občas odhalila panoráma krásnych Roháčov, čo dalo okamžitý podnet k foteniu tejto nádhery. Postupne, ale so značným zdržaním sme sa dostali do sedla, kde však nastalo sklamanie, lebo nadmorská výška 2040 m.n.m nám v tej chvíli ponúkla iba hustú hmlu a nepríjemný vietor. Po chvíľke rozhodovania sme usúdili, že vzhľadom na časovú tieseň a vývoj počasia, bude rozumnejšie začať zostupovať. Nakoniec sa nám to podarilo bez zranení, čo je pri takýchto aktivitách to najdôležitejšie, lebo v teréne sme boli cca 9 hodín. Po večeri a sprche nás čakal zaslúžený relax. Posledný deň po raňajkách sme sa presunuli do Kvačianskej doliny, ktorú sme si aspoň trošku priblížili v 2-hodinovej turistickej vychádzke. Počasie bolo výborné, tak sme mali možnosť pokojne sa kochať výhľadmi na skalné bralá a hlboké rokliny tejto doliny. Na ceste späť sme sa ešte zastavili na malé občerstvenie v motoreste Rieka pred Martinom a potom už rovno domov. Príchod pred školu bol približne o 17,30 hod. Ďakujem všetkým zúčastneným za odhodlanie a ochotu spoznávať čarovné miesta nášho krásneho a jedinečného Slovenska.

Mgr. Peter Schwarz

Na