Exkurzia ELEKTRÁRŇA Piešťany --text

Exkurzia ELEKTRÁRŇA Piešťany

29.Jan.2020

Elektráreň Piešťany je bývalá obecná dieselová elektráreň na Staničnej ulici č. 51 v Piešťanoch. Budovu postavenú podľa anonymného projektu, odovzdali do užívania v roku 1906. Skladá sa z dvoch časti: výrobnej haly a neskôr pristavanej transformátorovne. Prevládajúci sloh je historizmus. Národná kultúrna pamiatka patrí Západoslovenskej energetike, a.s. (ZSE). Spoločnosť sa ju rozhodla v roku 2008 revitalizovať pre širšie spoločenské využitie s cieľom podporiť rozvoj vedecko – technického vzdelávania detí a mládeže.

Naši žiaci 7. a 8. ročníka tu absolvovali 29.1.2020 komentovanú prehliadku objektu elektrárne a vypočuli si zaujímavé rozprávanie o jej histórii a jej fungovaní. Prehliadka bola doplnená o pohľad do minulosti cez okuliare virtuálnej reality, kde žiaci videli ako vyzerala strojovňa elektrárne v dobe jej prevádzky. Popri tom plnili fyzikálne úlohy. Vyskúšali si kresliť UV svetelným perom na svetlocitlivé plátno. Hosťujúce Úžasné divadlo fyziky z Brna, lepšie známe pod skratkou ÚDiF nám predviedlo fyzikálnu šou Čo oči nevidia, ktorá sa venovala optike – infračervenému a ultrafialovému žiareniu.

Mgr. Oľga Kupcová

Exkurzia